Yükleniyor
Hakkımızda

Müze Gemiler Müdürlüğü Organizasyon Müze Planı


Gölcük Deniz Müzesi Komutanlığının kurulması fikri, 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı’nın Nara mevkiinde Dumlupınar denizaltısının, Norveç bandıralı Naboland yük gemisiyle çarpışıp batması ve 81 denizcimizin şehit olması olayına kadar gider. Kazadan sonra şehit aileleri için toplanan paralardan artan 12.000 liralık kısım ile 1962 tarihinde “Denizaltı Şehitleri Anıtı” yapılması düşünüldü. Bunun üzerine Denizaltı Subayı Ütğm. Ülkü Erler’in güzel sanatlar akademisi heykel bölümü mezunu eşi Lale Hanıma bir anıt çizimi yaptırıldı. Hazırlanan anıt çiziminin teknik hesapları “Gölcük İnşaat Grubu” yüksek mühendislerine yaptırılarak, Donanma Komutanının onayına sunuldu. Alınan onayın ardından inşaat hemen başladı. Ancak eldeki para yetmeyince inşaat durmak zorunda kaldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, anıtın sadece denizaltı şehitleri için değil, tüm deniz şehitleri için olması emrini verdi ve gerekli ödeneği 1966 tarihinde çıkardı. Bu arada verilen emre, anıtın etrafına bir tören alanı ile bir deniz müzesi yapılması da eklendi. Ayrıca tören alanının çevresi top, torpido, mayın vb. unsurlarla süslenecekti. Daha sonradan verilen emirlerle deniz müzesinin yapımı ertelendi ve “Gölcük Deniz Şehitleri Abidesi” 9 Mart 1967 tarihindeki törenle açıldı.

Planlanan deniz müzesinin yapımı, 12 Mart 1976 tarihine kaldı ve inşa edilen yapı “Gölcük Deniz Müzesi” adıyla açıldı. Açılan müzenin amacı; Türk deniz tarihini pano, maket, harita, replika, sancak, küçük obje ve fotoğraflar ile müzeye gelen ziyaretçileri bilgilendirmekti. Gölcük Deniz Müzesi, 3 Mayıs 2002 tarihinde konsept değişikliği yapılması maksadıyla geçici olarak ziyarete kapatıldı. Ardından müze, Gölcük Tersanesi Komutanlığı, Seymen Malzeme Depo Komutanlığı ve muhtelif birliklerden temin edilen teknik malzemelerin yerleştirilmesiyle, 16 Mayıs 2003 tarihinde “Donanma Komutanlığı Harp Silah ve Araçları Müzesi” adıyla tekrar açıldı.

Son olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 5 Ağustos 2011 tarihinde kadro ve kuruluş değişikliğine gidilerek, İzmit’te konuşlu Müze Gemiler Müdürlüğü ile Gölcük Ana Üs Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Arşiv Kısmı kadroya dahil edildi. Böylece müze “Gölcük Deniz Müzesi Komutanlığı” adıyla yeniden yapılandırılmış oldu.